Rehabilitacja

Historia rehabilitacji rozpoczyna się w starożytnej Grecji i Rzymie. Już wtedy do leczenia wielu schorzeń stosowano gimnastykę leczniczą, uważaną ją również za metodę prawidłowego rozwoju ciała ludzkiego. W XX w. nastąpił bardzo szybki rozwój dziedzin i metod stosowanych w rehabilitacji. W obecnym ujęciu i formie stanowi ona nowy kierunek działania w dziedzinie ochrony zdrowia.

Specjalizacje:

Udar mózgu

Udar mózgu (UM) jest główną przyczyną niepełnosprawności w populacji osób dorosłych. Celem rehabilitacji jest odzyskanie sprawności funkcjonalnej oraz samodzielności pacjentów wykorzystując indywidualnie dobrane metody fizjoterapeutyczne wykorzystywane u Pacjentów neurologicznych.

Niestabilność stawu kolanowego

Niestabilność kolana jest powodowana uszkodzeniem aparatu więzadłowego stawu. Najczęściej urazowi ulega więzadło krzyżowe przednie (ACL). Należy pamiętać, że bardzo rzadko dochodzi do izolowanego uszkodzenia jednej struktury, gdyż działanie stawu kolanowego jest uzależnione od złożonego i sprawnego mechanizmu więzadłowego i mięśniowego. Niestabilność stawu kolanowego zarówno ostre jak i przewlekłe wymagają leczenia operacyjnego. Celem rehabilitacji przed- i pooperacyjnej jest zmniejszenie obrzęku stawu, dolegliwości bólowych, odzyskanie pełnego zakresu ruchomości oraz zwiększenie siły mięśniowej.

Choroby zwyrodnieniowe stawów

Zmiany zwyrodnieniowe są najczęstszą chorobą stawów. Zmiany charakteryzują się postępowym uszkodzeniem chrząstki stawowej oraz kolejnych warstw podchrzęstnych i samej tkanki kostnej. Najczęściej zmiany zwyrodnieniowe dotyczą stawów:

Uogólniona choroba zwyrodnieniowa prowadzi do narastających deformacji, zaburzeń sylwetki chorego, tworzenia się patologii chodu. Celem rehabilitacji jest:

Zespół Cieśni Nadgarstka (ZCN )

Przyczyną choroby jest ucisk nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka w wyniku:

Charakterystycznymi objawami ZCN jest:

Celem rehabilitacji jest zmniejszenie dolegliwości bólowych, odzyskanie równowagi mięśniowej w obrębie chorej kończyny oraz poprawa ruchomości nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka poprzez stosowanie neuromobilizacji nerwów.

Zespół bolesnego barku

Funkcja obręczy barkowej to wynik współdziałania mięśni, kości, więzadeł oraz torebki stawowej. Zapalenie, przeciążenie oraz konflikt wymienionych struktur w obrębie stawu ramiennego są wynikiem skomplikowanej budowy kompleksu barkowego, charakteryzującym się dużym zakresem ruchomości. Celem rehabilitacji jest:

Dyskopatia

Złamania

Skręcenia

Łokieć Tenisisty/Golfisty